пʼятниця, 8 березня 2024 р.

Завжди сучасний Шевченко


9 березня в Україні традиційно відзначають день народження Тараса Шевченка. Напередодні цього дня хочемо нагадати, що Шевченко - не лише "наше все", але й модерний та актуальний символ, справжній герой нації.
Біографія Тараса Шевченка - трагічна і велична одночасно. Кріпак і син кріпаків, сирота з малих літ, він мав стати представником другого ешелону російської інтелігенції, але відчув поклик рідної крові. За це був суворо покараний російським царатом, що ненавидів все українське. Втім, слово Шевченка не загинуло, а сам він став символом боротьби багатьох поколінь українців за волю та Незалежність. Так було у 19 і 20 століттях, так лишається й у 21-му, коли нова російська імперія вкотре намагається знищити все українське.

Шевченко - символ Революції Гідності


Великий Кобзар став одним з важливих символів української революції - Євромайдану. Його прикладом надихались багато людей, його пророчі слова давали сил новітнім героям. Одним з таких був Сергій Нігоян - юнак із Дніпра, що був на Майдані з початку протестів і, на жаль, став одним з перших загиблих за Україну.
Ролик, у якому Сергій цитує уривок з поеми Тараса Шевченка, неможливо дивитись без сліз. Як не можна забувати і його подвиг та велику жертву.
Втім, деякі все ж забути хотіли. Один із них - власник елітного салону меблів на Європейській площі, що дав команду зафарбувати графіті з Шевченком, Франком і Лесею Українкою. Ті малюнки стали символом боротьби з режимом Януковича. Шевченкове "Вогонь запеклих не пече" давало людям сил для протистояння з "беркутом".
Дикий вчинок столичного буржуа спровокував гучний скандал, за результатами якого історичні графіті були відновлені, а нахабний мебляр позбувся права торгувати на цьому місці.

Шевченка боїться "рускій мір"


Тарас Шевченко був символом спротиву російській експансії не лише у Києві під час Революції Гідності, він надихав людей і на Донбасі.
6 березня 2014 року в Луганську біля пам'ятника поету зібралися люди на мітинг за Україну. Вони вийшли на захист держави та просто читали вірші Шевченка. За це були жорстоко покарані - адепти "руского міра" напали на мирних демонстрантів, били всіх без розбору та топтали українські прапори.
Історія повторилась 9 березня, коли люди зібрались відсвяткувати 200-річчя Кобзаря.
Знущання з Тараса Шевченка стало основою політики окупантів на Донбасі. Бойовики показово знищили барельєф поета у Луганську. Також терористи викреслили всюди, де могли, його ім'я. В цьому вони нагадали вчинки своїх колег-однодумців з ІДІЛ.

Шевченко - воїн


У 21 столітті українці не тільки "караються, мучаться, але не каються", вони дають відсіч окупантам та боронять власну землю. Надихає їх у цьому, звісно ж, Тарас Шевченко.
Великий українець став одним з символів спротиву російській агресії. Шевченком-воїном він постав на картинах полтавського художника Юрія Шаповала, автора серії "Григорович".
На цих картинах всім знайомий Тарас Шевченко, але у військовій форму захисників України готується до штурму Чонгару, несе покришки на Майдан, планує революцію у Москві та навіть "набиває" Путіну тату з всім відомим рефреном.
Картини Шаповала зберігаються в Київському музеї Тараса Шевченка.
Крім робіт Шаповала, образ Шевченка-воїна став дуже популярним серед авторів мережевих малюнків-мемів – він був зображений у якості воїна АТО, з'явився серед легендарних "кіборгів". Так поет став учасником українсько-російської війни.

Шевченко - рекордсмен


Постать видатного українця шанована у всьому світі. На планеті існує 1348 пам'ятників Шевченку, а з 2014 року Кобзареві присвячено мурал – найбільший в Україні, аж на 570 квадратних метрів.
Його намалювали художники з ательє "Kailas-V" у Харкові до 200-річчя поета на стіні 16-поверхового будинку у Садовому проїзді.  Цю пам'ятку внесено до Національного реєстру рекордів як найбільший портрет на стіні житлового будинку.

Шевченко молодіжний


У 2019 році в Києві на станції метро "Тараса Шевченка" пройшла виставка Олександра Грехова "Квантовий стрибок Шевченка. Метро". На малюнках Грехова поет був зображений у геть не канонічний спосіб. Художник презентував образи модернового Кобзаря, який став органічною часткою сучасної поп-культури.
Тарас Шевченко перетворився на робота Бендера, майстра Йоду, Деві Боуї, Спайдермена, Статую Свободи, Гаррі Поттера, Супер Маріо, Че Геварру, Дарта Вейдера, Ріка з "Ріка і Морті" та навіть Кенні з "Південного парку".
Роботи виявились ефектними, але далеко не всі готові були їх сприйняти, адже такого Шевченка раніше не бачили. І не могли уявити.
Через це на виставку здійснили атаку та порізали малюнки ножем. Так Тарас Шевченко вкотре постраждав від невігласів.
На цьому історія не закінчилася - виставка переїхала з метро до Pizza Veterano, де опинилася під захистом ветеранів українсько-російської війни.

Шевченко артхаусний


У 2020 році нарешті відбулась прем'єра фільму Олександра Денисенка "Тарас. Повернення".
Вона розповідає про останні місяці заслання Тараса Шевченка у Казахстані у Новопетрівському форті.
Фільм очікувано провалився у прокаті – в умовах карантину та за відсутності промо заробив менше мільйона гривень з 44 мільйонів бюджету (половину стрічки профінансували державним коштом), але зібрав добру пресу.
Стрічку намагалися рекламувати як "істерн", але насправді вона більше тяжіє до традиційного "українського поетичного кіно".
Чудова операторська робота, сильна гра акторів та цікава інтерпретація постаті Тараса Шевченка - все це добро колись знайде свого глядача.
Щоправда, цим людям доведеться примиритися з тим, що більшість героїв фільму говорять російською (такій автентичності позаздрив навіть режисер Мел Гібсон), а Тарас Шевченко чомусь грає на російській балалайці, якої у ті часи не було в природі.

Шевченко сучасний


Тарас Шевченко і нині залишається серед найбільш популярних українців у світі. Він стабільно у топ 10 пошукових запитах Вікіпедії, він не губиться на фоні сучасних кумирів та дає фору багатьом сучасним зіркам.
Репродукції картин Тараса Шевченка - на сучасних українських марках, за його творами знімають фільми ("Толока"), він стає самураєм, його цитують у популярні комп'ютерній грі S.T.A.L.K.E.R. 2, його слова лунають багатьма мовами світу, він і надалі є символом України та її національною святинею.

З днем народження, Тарасе Григоровичу! Ми тут твій Заповіт виконуємо.


У дописі використано матеріали з відкритих інтернет-джерел.

Немає коментарів:

Дописати коментар